Internet of Things (w skrócie IoT) to bardzo szerokie pojęcie. Niewielu ludzi jednak potrafiłoby wytłumaczyć, na czym ono polega. Jest to dziwne, ponieważ w naszych czasach niemal pławimy się w technologiach. Ale nic straconego! Pomożemy Ci i wytłumaczymy co tak naprawdę kryje się pod tajemniczą nazwą, na czym polega to rozwiązanie i jak możemy z niego korzystać.

Co to jest Internet of Things?

Jest to inaczej Internet Rzeczy, czyli zbiór rozwiązań technologicznych, które mają pomóc nam w zautomatyzowaniu naszego domu, biura, czy nawet miasta! Chodzi tu przede wszystkim o realne rozwiązania, które przekładają się na efektywniejsze zarządzanie naszym czasem, bezpieczeństwem oraz przestrzenią.

Jak Internet of Things działa w praktyce?

Internet of Things pozwala nam np. na zaprogramowanie naszego mieszkania. Przed naszym przyjściem automatycznie podgrzeje ono obiad, który zostawiliśmy w mikrofali, czy napełni wannę gorącą wodą, abyśmy od razu mogli zrelaksować się w kąpieli.

Prawdopodobnie wszyscy mamy już w domu chociaż kilka rozwiązań, które potrafią same zarządzać inteligentnie naszą przestrzenią. Możemy sobie jednak nie zdawać z tego sprawy. Dzięki Internetowi Rzeczy wszystkie elektroniczne produkty są ze sobą integralnie połączone. Pozwala nam to chociażby na opuszczenie rolet za pomocą smartfona, czy zainstalowanie czujek dymu, które pod naszą nieobecność zawiadomią straż pożarną o nieszczęściu.

Są też produkty niemal niezauważalne, a również zaliczające się do Internet of Things. Wymienić tu możemy chociażby żarówki świecące w wybranym kolorze, czy też w rytm słuchanych utworów.

Przyszłość Internetu Rzeczy

Internet of Things pozwala nam na nieograniczone połączenia. Trudno powiedzieć jakie dokładnie. Wiadomo jednak, że taka opcja niesie ze sobą wiele zagrożeń i wyzwań. Wielu z nas może martwić się, czy ktoś włamując się do tostera czy lodówki, będzie miał dostęp do wszystkich ich sieciowych danych.

IoT wymusza więc na firmach jeszcze większą pracę nad zabezpieczaniem naszych danych. Kolejnym wyzwaniem będzie kwestia prywatności i udostępniania danych. Wiele firm będzie musiała się zmierzyć z ogromną ich ilością, które produkowane będą przez to rozwiązanie. Firmy muszą znaleźć dobry sposób na przechowywanie, śledzenie, analizę i zrozumienie tych informacji. Kluczem może być wykorzystanie innych technologii, chociażby sztucznej inteligencji.