Wykonanie usług w dziedzinie informatycznej nie wymaga w Polsce zezwoleń ani koncesji. Oferowane usługi mogą mieć różny zakres. Możemy naprawiać komputery lub budować strony internetowe. Jak rozkręcić biznes w IT? Podpowiadamy!

Jak rozkręcić biznes w IT?- pierwsze kroki

Jeżeli chodzi o świadczenie usług w dziedzinie informatyki, to cała procedura zakładania firmy sprowadza się jedynie do rejestracji działalności gospodarczej.

  1. Naszym pierwszym krokiem, aby zarejestrować własną działalność jest złożenie wniosku CEIDG-1 w dowolnym Urzędzie Miasta/Gminy/Dzielnicy. Dokument ten możemy złożyć osobiście, ale także listem poleconym lub drogą elektroniczną. Po 7 dniach otrzymujemy automatycznie numer regon i NIP. To wszystko jest bezpłatne, dlatego powinniśmy uważać na wszelkie pisma z wezwaniami do zapłaty- są to zwykłe próby oszustwa.
  2. W przypadku rejestracji do VAT w Urzędzie Skarbowym, musimy złożyć formularz VAT-R. Możemy to zrobić osobiście lub listem. Istnieje też opcja dostarczenia formularzu elektronicznie, ale jest to rozwiązanie dostępne jedynie dla tych, którzy posiadają e-podpis.
  3. Na koniec, do 7 dni od daty rozpoczęcia naszej działalności musimy złożyć do ZUS formularz ZUS ZUA lub ZUS ZZA. Pierwszą opcję wybieramy, gdy działalność gospodarcza jest jedynym tytułem do ubezpieczenia. Drugą, gdy przedsiębiorca jest gdzieś dodatkowy (np. na umowę zlecenie) lub pobiera emeryturę.

Założenie firmy jest bezpłatne, ale gdy to zrobimy, jesteśmy zobligowani do odprowadzania składek ZUS i opłacania podatków!

Jak rozkręcić biznes IT? – o tym powinniśmy pomyśleć

Zobacz, co przyda Ci się w rozkręceniu biznesu IT:

Siedziba naszej firmy

Siedzibą firmy może być nasze mieszkanie prywatne z wydzieloną powierzchnią pod działalność firmy lub też wynajęty lokal. Należy pamiętać, że przeznaczenie lokalu (lub jego części) do celów prowadzenia działalności należy zgłosić do spółdzielni lub administratora. Spowoduje to wzrost podatku od nieruchomości tej części, która służy celom firmowym. Niezależnie od naszej siedziby, jesteśmy zobowiązani do segregacji i utylizacji odpadów(np. zniszczonych części do sprzętu elektrycznego). Jeżeli generujemy dużą ilość takich śmieci, powinniśmy stosować odpowiednią ewidencję.

Konto firmowe

Musimy poinformować Urząd Skarbowy o założeniu naszego konta firmowego. Zrobimy to za pomocą druku CEIDG-1. Konto firmowe nie jest obowiązkowe, możemy posługiwać się naszym prywatnym rachunkiem. Jednak potrzebujemy odrębnego, gdy będziemy starać się o kredyt dla firmy.

Kasa fiskalna

Przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi informatyczne, mają obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej po przekroczeniu obrotu 20 000 zł ze sprzedaży.

Sprzedaż w UE

Jeżeli dokonujemy sprzedaży usług elektronicznych, telekomunikacyjnych lub nadawczych osobom zamieszkałym w państwie unijnych, mamy obowiązek naliczenia i odprowadzenia podatku do Urzędu Skarbowego w kraju nabywcy. Stawka jest taka, jaka normalnie obowiązuje w tym kraju. Jeżeli kupujący poprosi o wystawienie faktury, to musimy również dopasować ją do miejscowych przepisów.

Własna firma w branży IT to doskonały sposób na zdobywanie wiedzy, samodoskonalanie się oraz zarabianie naprawdę dobrych pieniędzy. Jeżeli mamy umiejętności i pomysł, powinniśmy zacząć działać!