15Każdy z nas chciałby, aby jego dane były w komputerze bezpieczne. Jest to bardzo ważny aspekt i wymaga od nas przestrzegania kilku zasad. Podpowiadamy, jak ochronić komputer przed wirusami

Istotna jest profilaktyka!

Jak to mówią- “lepiej jest zapobiegać niż leczyć”. Musimy pamiętać przede wszystkim o zainstalowaniu oprogramowania antywirusowego i jego regularnej aktualizacji. Działania takiego programu wspierają odpowiednie strony, które skanują pliki. Musimy uważać na nośniki danych, które pochodzą z niezaufanego źródła. Warto zachować ostrożność jeżeli chodzi o wiadomości mailowe, szczególnie te, które zawierają podejrzane załączniki lub linki. Ważnym ruchem jest też robienie regularnych kopii zapasowych naszych danych.

Jak ochronić komputer przed wirusami?- odpowiednia konfiguracja

Na samym początku powinniśmy poświęcić trochę czasu na odpowiednią konfigurację naszego komputera. Jeżeli był on przez kogoś wcześniej użytkowany, powinniśmy usunąć całą jego zawartość, na wszelki wypadek i zainstalować na nowo system operacyjny. W ten sposób pozbędziemy się kłopotu cudzych koni trojańskich. stwórzmy osobne konta dla wszystkich użytkowników, którzy będą korzystać z komputera. Jest to wygodny sposób na porządek danych, a także na wyższy poziom bezpieczeństwa.

Jak ochronić komputer przed wirusami?- automatyczne aktualizacje

Nowoczesne systemy operacyjne zapewniają nam bardzo dobrą ochronę przed złośliwymi oprogramowaniami. Funkcja automatycznej aktualizacji pozwala usuwać błędy w programach używanych przez przestępców. Nie powinniśmy więc jej dezaktywować.

Jak ochronić komputer przed wirusami?- program antywirusowy

Musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że program antywirusowy to jedynie nasz pomocnik. Może się zdarzyć, że nie ochroni naszego komputera przed złośliwym oprogramowaniem. Dzieje się tak, ponieważ przestępcy potrafią tworzyć własne wirusy. Nie są one przez pierwsze kilka godzin przez nasze programy ochronne rozpoznawane. Dlatego nie powinniśmy klikać w podejrzane linki czy strony.

Jak ochronić komputer przed wirusami?- na co uważać?

Pamiętajmy przede wszystkim, aby instalować programy z zaufanego źródła. Często przestępcy wykorzystują to, że użytkownicy szukają pirackich wersji danego programu lub narzędzie i tam umieszczają swoje wirusy. Nieświadomie zainstalowany koń trojański wyrządzi nam duże szkody. Dodatkowo, regularnie aktualizujemy posiadane oprogramowanie. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie włączenie automatycznej aktualizacji programów, z których korzystamy.