Papierowe opakowania są bardzo wszechstronne i ekonomiczne. Wykorzystywane są w transporcie oraz składowaniu produktów różnego rodzaju. W zależności od typu zastosowanego papieru, nadają się do tymczasowego lub bardziej trwałego zabezpieczania zawartości. Z opakowań papierowych korzysta się w gospodarstwach domowych, handlu oraz przemyśle.

Jakie są zalety opakowań papierowych?

Popularność opakowań papierowych jest powiązana z ich licznymi zaletami. Jedną z nich, docenianą przez użytkowników zwykłych i profesjonalistów, jest niska waga. Produkt w opakowaniu papierowym nie zyskuje dodatkowej masy, pozostałości po opakowaniach przeznaczone do utylizacji również są bardzo lekkie. Zaleta staje się istotna szczególnie w transporcie na krótsze i dłuższe dystanse.

Cecha wspomniana w powyższym akapicie, lekkość, jest korzystna również z innych względów. Zużyte opakowania papierowemożna bardzo łatwo przygotować do utylizacji lub wykorzystać ponownie. Po usunięciu ewentualnych elementów z tworzywa sztucznego (taśma pakowa, folia ochronna), zmięciu i rozdrobnieniu mogą być przechowywane przy dużej oszczędności miejsca, a następnie przetwarzane lub utylizowane maszynowo.

Każdy, kto kiedykolwiek korzystał z opakowań papierowych (czyli praktycznie każdy), na pewno zauważył podczas pakowania, przenoszenia czy innego rodzaju czynności, że są to bardzo plastyczne, wygodne w użyciu twory. Można je dopasować tak, by zabezpieczyć produkt i stworzyć estetyczną całość. Niektóre, choć nie wszystkie, rodzaje papierów pakowych łatwo poddają się odkształcaniu bez ryzyka przerwania powierzchni.

Wspomniana różnorodność, jeśli chodzi o papier pakowy, to kolejna zaleta opakowań tego rodzaju. Papier można dobrać do typu produktu, jego wagi, czy nawet okazji (kwestie estetyczne). Każda z odmian papieru charakteryzuje się pewnymi właściwościami, pod względem których opakowania przeznacza się np. do zastosowania w konkretnej gałęzi przemysłu.

Opakowania papierowe nie do wszystkiego

W porównaniu do tworzyw sztucznych, szkła czy plastiku, papier jest dużo mniej trwały. Wiąże się to z istnieniem znaczących wad opakowań papierowych, które jednak można całkowicie pominąć przy właściwym doborze rodzaju opakowania. Część wad niweluje się automatycznie przez fakt, że nawet duże ryzyko zniszczenia czy uszkodzenia opakowania nie zaważa na ogólnej opłacalności wykorzystania go.

Jedną z najczęściej wymienianych wad opakowań papierowych jest szybkie i łatwe niszczenie się pod wpływem uszkodzeń mechanicznych. Zarówno jednorazowy kontakt z ostrym, twardym przedmiotem, jak i długotrwałe pocieranie opakowania mogą doprowadzić do przerwania jego powierzchni – często stanowi to zagrożenie dla produktu, który znajduje się wewnątrz.

Inna wada to wrażliwość papieru na wilgoć. Opakowanie papierowe narażone na jednorazowy lub długotrwały kontakt z różnymi cieczami przemaka, a później rozmaka, co powoduje znaczne zniszczenie czy nawet całkowitą dekonstrukcję.

Znaczenie wymienionych wad można zniwelować poprzez właściwe warunki podczas przechowywania czy transportu oraz poprzez zastosowanie odpowiedniego rodzaju papieru pakowego.