Boisz się nieświadomego udziału w oszustwach podatkowych? Warto sprawdzić, na czym polega zaproponowany przez KAS Program Ostrzegania Przedsiębiorców i wdrożyć sugerowane narzędzia, mające na celu zminimalizować zagrożenie!
Program Ostrzegania Przedsiębiorców – jaki jest jego cel?
W maju tego roku Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła Program Ostrzegania Przedsiębiorców (w skrócie POP). Rozwiązanie to ma chronić interesy uczciwych przedsiębiorców, a jego działanie opiera się na systemie wczesnego ostrzegania firm o możliwym ryzyku i zagrożeniu.
Zdarza się, że przedsiębiorca bierze nieświadomie udział w oszustwie podatkowym, ponieważ współpracuje z niezaufanym kontrahentem. Program Ostrzegania Przedsiębiorców zaproponowany przez KAS ma temu zapobiec. Jego celem jest zapewnienie ochrony przed negatywnymi konsekwencjami wynikającymi z uwikłania w oszustwo podatkowe.
Na czym polega Program Ostrzegania Przedsiębiorców?
Krajowa Administracja Skarbowa dysponuje pewnymi danymi na temat kontrahentów. Dzięki nim możliwe jest identyfikowanie ryzykownych transakcji i przesłanie ostrzeżenia do przedsiębiorcy. Zgodnie z zapowiedziami, KAS ma analizować gromadzone dane i wysyłać pisemne ostrzeżenia, by poinformować o możliwym zagrożeniu nieświadomego udziału w oszustwie. Czy to wszystko? Nie do końca. W ramach Programu Ostrzegania Przedsiębiorców KAS przygotował dla przedsiębiorców dwa ważne narzędzia, które mogą ich wspomóc w uczciwym prowadzeniu działalności gospodarczej.
Te dwa narzędzia to:
- Metodyka w zakresie dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych,
- Mechanizm Podzielonej Płatności.
Jak z nich korzystać? Kompletny poradnik można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów. Czy POP i MPP przyczynią się zwiększenia bezpieczeństwa osób prowadzących działalność gospodarczą? Tego typu rozwiązania są stosowane w innych krajach Unii Europejskiej, i, zgodnie z tym, co podaje KAS, są rekomendowane przez Komisję Europejską.
MPP funkcjonuje już od jakiegoś czasu w Polsce, mechanizm ten został wprowadzony dokładnie 1 lipca 2018 r. Podstawę prawną do wdrożenia Programu Ostrzegania Przedsiębiorców stanowią:
- Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2018 poz. 2174, z późn. zm.),
- Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. 2018 poz. 1025, z późn. zm.).
Spodobał Ci się ten artykuł? Sprawdź także: Test przedsiębiorcy – co to takiego?